Какво е изкуствена светлина ? Как мога да предпазя очите си от вредните лъчения идващи от всички дигитални устройства ? Как да се справя с изморените и претоварени очи? Сърбеж, глождене, пясък в очите ?
Изкуствена светлина представлява светлина, която произлиза от източници създадени от човека (компютри, телефони, телевизори, лампи, коли и др.), а в обратния случай „естествена“ светлина идва от всички природни феномени като слънце, звезди или други космически тела.
Изкуствената светлина се използва, за да увеличим деня, да подобрим видимостта в тъмнината и да подобрим условията на работа през нощта или в помещения където липсва достъп на естествена светлина. Тя е важна за всяко едно домакинство, бизнес, транспорт, и публични места.
Трябва да обърнем внимание на високоенергийната видима светлина (HEV) или по-позната като синя светлина. Тя има къса дължина от светлината във виолетово-синия отрязък между 360nm-450nm, като има едновременно полезно и вредно въздействие на нашия организъм. В зависимост кога и колко сме изложени на тази светлина, тя влияе на нашия циркаден ритъм (цикъла ден-нощ; активност-сън), настроението ни и концентрацията ни. Ето няколко примера как синята светлина влияе върху нас:
- Балансиране на циркаден цикъл.
- Предимства през деня – синята светлина, идваща главно от Слънцето, е в основата на циркадните ритми или биологичните часовници. Тя ни помага да сме по-концентрирани, има благоприятно въздействие върху настроението и ни подготвя за ежедневните задачи. Излагането на дневна синя светлина е много важно за нашия естествен биологичен ритъм, особено сутрин, когато най-добре се подкрепя цикъла на активност-сън.
- Негативно влияние през нощта – продължителното излагане на синя светлина по време на нощта може да притесни този ритъм. Повлиява върху заспиването вечерно време, а дори и на качеството на съня. Дигиталните екрани(като телефони, таблети, компютри и др.), както и нощните лампи излъчват синя светлина, което е изключително проблематично точно преди сън.
- Ефекти върху очното здраве.
- Удълженото време прекарано пред дигитални устройства води до значителна умора в очите, като например усещане за сухота, главоболие, а дори и размазано виждане. Независимо от липсата на научни доказателства, че екраните трайно вредят на очите много от хората се оплакват именно, когато дългата работа пред монитор зачести.
- Тук трябва да отбележим нещо много важно. Всеки човек е склонен да се вглежда, вторачва, фокусирана дълго време при четене и работа на близо. Две неща се случват в този миг. Първо цилиарния мускул полага най-голямо усилие при работа на близо, което при продължителна работа води до болка в главата и до спазми на акомодацията. Второ води до сухота, а в някои по-сериозни случаи до синдрома на сухото око.
- Влияние върху психическото здраве.
- Често натрупването на синя светлина през деня действа благоприятно на настроението и психическата готовност, дори някои практики имат за цел да предлагат осветяване със синя светлина, за да третират (SAD) Seasonal Affective Disorder, депресивно състояние което се проявява при смяната на сезоните.
- Твърде малкото излагане на синя светлина, особено през есенно-зимните сезони, когата има по-малко светлина, подпомага чувството за унилост и летаргичното усещане, защото тялото произвежда твърде много мелатонин (хормонът на съня).
- Качество на съня и продуктивността.
- При възможност намалете времето пред екраните особено два часа преди сън. Приглушаването на светлините в дома, оставянето на дигиталните устройства, а дори и изключването им ще помогне на качествения сън, заради което ще се чувствате отпочинали и с готовност за продуктивност през деня.